Popis
Mäta kučeravá (Mentha Spicata)
Je to statná liečivá rastlina charakteristická vysokým obsahom silíc. Silice (éterické alebo esenciálne oleje, oleáaetherea) sú prchavé, vo vode nerozpustné, olejovité látky alebo zmesi látok, často sú vonné a majú pálčivú chuť. Najvýznamnejšie z obsiahnutých silíc je okrem mentholukarvón, ktorý sa okrem mäty vyskytuje aj v rasci. Aromatické listy mäty majú neobyčajne chladivý účinok na náš organizmus a pomáhajú odvádzať z neho teplo. Je úplne jedno, či si dáte šálku horúceho či studeného mätového čaju, limonádu, alebo nanesiete rastlinný olej resp. masť priamo na vašu pokožku.
Účinky mäty kučeravej na zdravie
- trávenie a žalúdočné problémy
- podporí chuť do jedla a uľahčí trávenie
- výplachy ústnej dutiny a potlačenie nepríjemného zápachu z úst
- herpes ošetrený v počiatočnej fáze neprepukne v plnej miere
- stimuluje činnosť mozgu
- uvoľňuje kŕče, zlepšuje nevoľnosť, zastavuje zvracanie, lieči nadúvanie, pomáha pri nechutenstve. vylučovanie žlče, potláča bolesti spôsobené podráždeným žlčníkom a žlčovými kameňmi
- pri prechladnutí, kašli, zápale prinosových dutín, zápale priedušiek a horúčke
- posilňuje nervovú sústavu a má mierne afrodiziakálne účinky
- je silno osviežujúca, pôsobí protizápalovo, má schopnosť tonizovať pleť a sťahovať póry
- je veľmi vhodná najmä v letnom období, upokojuje slnkom spálenú pokožku, veľmi sa cení aj pri nadmernom potení
Ako zaujímavosť je možné na záver uviesť, že latinské meno Mentha je podľa gréckej mytológie odvodené od mena bájnej nymfy Minthe, ktorá bola premenená do podoby voňajúcej rastliny – mäty. Aj to naznačuje, že obsahuje fytoestrogény dôležité pre hormonálnu rovnováhu u žien.