Popis
Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus)
Chmeľ obyčajný je rastlinou, ktorej výnimočné liečivé vlastnosti boli známe už v staroveku u starých Grékov, Rimanov, Indov a Číňanov. Napriek tomu, že dnes je spájaný predovšetkým s pivovarníctvom, dokáže ľuďom ponúknuť ešte oveľa viac.
Rastlinnou surovinou používanou na liečebné účely sú šišky, z ktorých sa vyrába oranžový lepkavý prášok lupulín, obsahujúci esenciálny olej a živicu, zodpovednú za zvyšovanie aktivity neurotransmiteru (a tu sa treba mať na pozore) s inhibičnými teda utlmujúcimi účinkami niektorých častí organizmu. Okrem toho obsahuje myrcén, farnesén, humulén, flavonoidy, triesloviny, choín, vosky a sírne zlúčeniny.
Účinky chmeľu obyčajného na zdravie
- Silné antioxidačné účinky, až štyrikrát účinnejšie ako vitamín C
- Antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protirakovinové účinky
- Pomáha predchádzať Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe
- Má sedatívne a protizápalové účinky
- Upokojujúce účinky podporuje spánok, je odporúčaný pri chronickom strese. Šálka čaju z chmeľových šišiek večer, alebo tri kvapky tinktúry vám dávajú prísľub, že sa ráno zobudíte zregenerovaní.
- Doporučuje sa pri záchvatoch paniky, úzkostných poruchách
- Menopauza typická návalmi tepla, nepokojom, nadmerným potením a podráždenosťou môže byť výrazne tlmená chmeľom vďaka fytoestrogénom a predovšetkým 8-prenylnaryngeninom, ktorý má zo všetkých fytoestrogénov najvyššiu estrogénnu aktivitu.
- Zažívacie problémy – má priaznivý vplyv na trávenie, zvyšuje chuť do jedla, uľahčuje vstrebávanie živín z potravy.
- Potláča rast baktérii spôsobujúcich hnilobu čím prispieva k ochrane ďasien a zubov
- Protinádorové účinky
Nemal by sa však podávať deťom a osobám s depresiou. Chmeľ prispieva k prehĺbeniu depresie. V kombinácii so syntetickými sedatívami môže spôsobiť problémy.